Régi sírok az Alsótemetőben

Közreadta Pető István, vasárnap, 2011, július 17 - 16:24

Régi sírok az Alsótemetőben - fotó: Pető István

Számos településen törekednek arra, hogy a temetőben a helytörténeti szempontból értékes síremlékeket védetté nyilvánítsák. Közelünkben, Jászalsószentgyörgyön Simon Károly lokálpatrióta kezdeményezésére 2008-ban különálló „sírkertet” hoztak létre, ahová áthelyezték azokat a földbe süllyedt sírkereszteket, amelyek vagy kialakításuk, vagy az elhunyt személy miatt megőrzésre érdemesnek találtak.

Talán sokan nem tudják, hogy sok évvel ezelőtt Jászfényszarun, az Alsótemetőben is létesült egy ehhez hasonló kis „sírkert”, ahová nyolc síremlék került át. Noha a temető központi helyén, a Jézus Szíve kápolna (képoszlop) mellett találhatók, környezetük eléggé gondozatlan. Több síremlék hiányos vagy törött, de utóbbi megfelelő restaurálással újra teljessé tehető. A kezdeményezést érdemes lenne feleleveníteni és a már elhagyott, de értéket képviselő régi sírkereszteket egy kibővített sírkertben elhelyezni.

A nyolc síremléken a következő feliratok olvashatók (az adatokért köszönet illeti Kohári Andrást és Farkas Kristó Vincét):

„E’ gyászos sİrba nyugszİk Szőg Anna Assz. NZTES Kertész Jósef helbélİ orvos úr hİtvesse kİ İs űdejének 48ik évében élnİ megszűnt Szent Győrgy hava 20kán 1833”

„Itt nyugszik tekintetes id. Tóth Imre élt 83 évet Megh. 1882april 7én Béke hamvaira!”

„Itt nyugszik Istenben boldogúlt ns Lukács Anna asszony Tek. Tóth Győrgyjász kerűleti eskűtt úrnak őzvegye. Meghalt 1836.dik évi május 26kán. Életének 73.dik évében.

„Itt nyugszik Istenben boldogult Tekéntetes Tóth Imrénő született Bartsik Erzsébet élt 67évet. Elhunt január 29n 1874. Áldás és béke hamvaira.”

„Tóth Győrgynek a Tek Jász Kerűlet r. eskűttjének porai főlőtt bánatos őzvegye, gyermekeİ. Szűl. 1755. Meghalt 1834 szept. 19”

„Itt nyugszik Istenben boldogult Molnár Sándor élt 21 évig. Megh. 1885 okt. 16 és kislánya Mariska. Emlékül hű szülei."

„Kalácsy József városi főjegyző élt 41 évet. Meghalt 1877 december 27.”

„İtt nyugszİk Rozİnay Mihály úr néhaİ j. fénszaruİ plébános kİ lennİ szűnt élete 67kévébenKar. Hava 30kán 1831 .”

Pető István, Farkas Kristóf Vince

Régi sírok az Alsótemetőben - fotó: Pető István