Stručná história nášho kostola v Jászfényszaru

Mestečko Jászfényszaru sa nachádza v západnej časti Jászságského kraja a od Budapešti je vzdialené 60 km. Žije tu 5800 ľudí. Prvá zmienka o tomto mestečku je z roku 1433. V tureckom období (od 1541) bolo mesto zničené, ale v roku 1631 bolo znovu obnovené. Nachádza sa tu množstvo pôvodných starých domov a pekné historické veľké domy, ktoré miestni ľudia nazývajú "zámky". V centre mesta možete vidieť takisto veľa pekných vecí ako napríklad: súsošie Svätej rodiny, Najsvätejšej Trojice, starú reštauráciu a  mestský úrad, ktorý má viac než 170 rokov.

Náš katolícky farský kostol je tiež v centre mesta. Je najstaršou budovou v meste. Je to viac ako 600 rokov stará gotická budova. V tureckom období bola táto stavba zničená. Ale v roku 1631ju  ľudia začali renovovať a dokončili ju v roku 1702 v barokovom slohu. V roku 1759 naše mesto pristavalo ku kostolu ďalšiu loď, takisto v barokovom štýle. Od vtedy má náš chrám dve lode. Kostolnú vežu postavili v roku 1768 takisto v barokovom slohu. V kostole si môžete všimnúť krásne zariadenie. Orgán vyrobený v roku 1785 v neskoro barokovom slohu. Drevená kazateľnica bola vyrobená v tom istom čase a v rovnakom štýle.

 Nachádza sa tu 5 oltárov: oltár sv. Jozefa, Panny Márie, Pieta a malý oltár v kaplnke. Na hlavnom oltári je obraz Všetkých svätých. Na tomto obraze je možné vidieť v hornej časti Najsvätejšiu Trojicu, ďalej Pannu Máriu s anjelmi, a veľké množstvo svätcov medzi nimi svätého Štefana- uhorského kráľa, svätého Ladislava- uhorského kráľa, svätého Gelérta, sv. Jána Nepomuckého, svätého Petra a Pavla - apoštolov. Kostol bol konsekrovaný na Všetkých svätých. A tak naša farnosť slávi odpustovú slávnosť dňa prvého novembra.

Kostol je momentálne po renovácii. Vymaľovanie prebehlo v roku 1998. Fresky sú veľmi moderné, a boli namaľované v roku 1964.

Od tohto roku (2011) máme nového farára menom: Gábor Kiss.

Pod hlavným oltárom sa nachádza obraz -náš poklad - kópia vranovskej Madony. Prečo sa tento obraz nachádza v Jászfényszaru? Čítal som, že v roku 1786, keď cisár Jozef II. zrušil rád pavlínov, bola vykonaná inventarizácia pavlínskeho majetku vo Vranove. V sakristii sa nachádzala kópia vranovskej madony v čiernom ráme. Myslím si, že to bol tento náš obraz. Je možné, že niekto z tunajších kňazov alebo nejaký pútnik si tento obraz kúpil a vzal ho do kostola Jászfényszaru. Nevie sa však, kto ho namaľoval. Jedna vec je istá. Tento obraz je krásne a umelecké dielo. Namaľovaný bol po 1718 v polovici 18. storočia. Vieme, že v roku 1718 bolo mesto Vranov zničené požiarom a po požiari bol milostivý obraz vranovskej Panny Márie ozdobený strieborným plechom – šatami, ktoré boli neskôr v 20 storočí pozlátené. Na našom obraze môžete vidieť pôvodné strieborné šaty. Maliar tejto kópie, zobrazil ďalšie ozdoby milostivého obrazu. Na tomto obraze je namaľovaných 21 vecí. Môžeme si všimnúť 2 zlaté koruny, 2 zlaté mince. Na jednej z nich je vidieť anjela, na ďalšej vidno sv. Juraja ako zabíja draka. Ďalej na obraze je vidieť zlaté oko, zlatý ozdobný šatový háčik, strieborné srdce s dvoma šípkami, osem cípy strieborný objekt a podivnú neznámu textilnú vec. Nedá sa nevšimnúť si 11 náhrdelníkov (vyrobených zo zlata, periel a skla.) Najdôležitejší je zlatý predmet v tvare kríža. Ide o to, že tento predmet môžeme vo Vranove vidieť do dnešných čias. Je to nemecký jazdecký odznak. Na základe toho môžeme povedať, že tieto objekty boli skutočné, ale po 1786 sa tieto veci stratili. Zachoval sa len tento nemecký jazdecký odznak vo Vranove.

V dolnej časti kópie obrazu si môžete prečítať text v latinskom jazyku, ktorý hovorí: "verná kópia vranovskej Panny Márie, ktorá slzila 27.augusta v roku 1708 s úctou posvätili pavlínski  kňazi. Originál sa nachádzal v dome Berčénych."  Do roku 2008 bol náš obraz v krásnom neskoro barokovom ráme, ale bol to malý rám pre tento obraz, pretože jeho pravú stranu nebolo dobre vidieť. Preto, keď v roku v 2008, ho dal náš kňaz George Csőke zreštaurovať, nechal ho následne umiestniť do nového rámu. Do pôvodného rámu sme umiestnili kópiu vranovskej Panny Márie, ktorú nám v roku 2008 podaroval farár pavlín Martin Lehončák OSPPE a požehnal ju pavlín Leander Tadeusz Pietras OSPPE.

Kristóf Vince Farkas
preklad: Veronika Fedorová

 

© 2011 Római Katolikus Egyházközség, Jászfényszaru - Minden jog fenntartva